strona glowna
gmina Poddebice
urzad
aktualnosci
oferty inwestycyjne
ogloszenia
galeria
mapy
kontakt
linki
 


Będzie byczo!


   Rekreacyjny raj za 15 mln zł powstaje w Byczynie pod Poddębicami. Sportowe centrum ma być ukończone w listopadzie 2011 roku. Władze liczą, że rok później ściągną tam piłkarską drużynę z Euro 2012.
(Nad Wartą, 14-20.07.2010r., s.1)


To będzie rekreacyjny Raj

   Za 15 milionów złotych pod Poddębicami powstaje centrum turystyki i rekreacji, jakiego pozazdrościć mogłyby najbardziej uznane ośrodki sportowe w Polsce

   W Byczynie koło Poddębic przy stawach aż roi się od ciężkiego sprzętu. Uwijający się przy nich jak w ukropie robotnicy są najlepszym dowodem na to, że na dobre ruszyła budowa Centrum Turystyki i Rekreacji „Kraina Bez Barier”. Wydaje się, że wyścig z czasem, by zdążyć z ośrodkiem gotowym na podjęcie jednej z drużyn, które zjadą do Polski na Euro 2012, właśnie wychodzi tu na ostatnią prostą!

   Marzenia poddębiczan spełnią się, kiedy za 15 mln zł na 12-hektarowym terenie powstaną tenisowe korty, dwa oświetlone pełnowymiarowe boiska z w pełni zadaszonymi trybunami, a także specjalne boiska do sportów plażowych. To będzie również raj dla wędkarzy oraz miłośników wypoczynku nad wodą. Znajdzie się też miejsce na mały ogród botaniczny i to w niewielkiej odległości od już istniejącego zoo safari w Borysewie. A wszystko to zostanie zbudowane w zgodzie z ekologią. Budynki mają powstać w ramach tzw. idei domów pasywnych, czyli maksymalnie energooszczędnych. Obiekty zostaną wyposażone w pompy cieplne, a na dachach pojawią się solary. To wszystko za potężną, jak na warunki liczącej 16 tysięcy mieszkańców poddębickiej gminy kasę.

   Czy Poddębice stać jest na udźwignięcie tak kosztownego zadania? I tu mamy dobrą wiadomość. O finanse nie ma się co martwić, bo dwie trzecie kosztów powstania ośrodka w Byczynie finansuje Unia Europejska, a resztę dokłada gmina i budżet województwa. Obiekty mają być gotowe już w przyszłym roku.

   - Obecnie przy wjeździe na teren przyszłego centrum rekreacji wykonywana jest kanalizacja sanitarna oraz wodociąg. Dalej przygotowywany jest plac pod boiska wielofunkcyjne – relacjonuje burmistrz Piotr Sęczkowski.

   W dalszej kolejności powstaną pozostałe elementy centrum: boiska sportowe, kąpielisko i wodny ogród botaniczny. Specjalnie dla wędkarzy utworzone zostaną pomosty, a miłośnicy sportów wodnych będą mieć do dyspozycji łódki, kajaki i rowery wodne. Cały obiekt w Byczynie będzie ogrodzony i oświetlony. Utworzone zostaną również ciągi piesze oraz rowerowe. W planach jest także doprowadzenie wód termalnych do centrum.

   - Z całą rzeszą wędkarzy jestem ogromnie zadowolony z tej inwestycji – nie kryje radości Ryszard Wojciechowski, prezes koła wędkarskiego w Poddębicach. – Górne stawy były już strasznie zaniedbane. W niektórych miejscach jest nawet do jednego metra mułu. To powodowało, że ryba była cuchnąca. Teraz w końcu stawy zostaną doprowadzone do odpowiedniego stanu, a przy okazji będziemy mieli wspaniały ośrodek do rekreacji. Byczyna przestanie być już dostępna tylko dla wędkarzy. Nas też czekają koszty zagospodarowania stawów. Około 20 tysięcy złotych, to jak dla nas granica możliwości, choć w porównaniu z ogromnymi środkami ściągniętymi przez burmistrza kwota ta może wydawać się śmieszna.         

   Budowany kompleks ma być gotowy do końca listopada przyszłego roku. Samorządowcy wcale nie kryją się z tym, że liczą, iż z ośrodka w Byczynie skorzysta jedna z drużyn piłkarskich uczestniczących w Euro 2012.

   - Powstające centrum będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju, dostosowanym do wymogów federacji piłkarskich UEFA i FIFA – zapowiada Sęczkowski.

- Poddębice będą gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Piłkarskiego Osób Niepełnosprawnych. Dla miasta planem minimum jest wykorzystanie budowanej bazy sportowej do organizacji tej imprezy. Plan maksimum to możliwość goszczenia reprezentacji podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.
(Nad Wartą, 14-20.07.2010r., s.9)


Od pomysłu do budowy

   Pomysł budowy centrum w Byczynie zrodził się na początku mijającej kadencji. Opracowując wspólnie z Gminą Zadzim projekt "Kraina Bez Barier" burmistrz Piotr Sęczkowski założył realizację 5 kluczowych inwestycji, które mają ściągnąć turystów. To uruchomienie term, powstanie ogrodu zmysłów z rewitalizacją pałacu w Poddębicach, budowa centrum w Byczynie, zbiornik retencyjny Zagórzyce-Góra Bałdrzychowska i zoo safari w Borysewie. Rok temu powstał projekt, a w styczniu doczekał się akceptacji. Gminie nowa inwestycja już przynosi korzyści. Na budowie pracują ekipy poddębickiego Budromelu.
  • (kliknij, aby powiększyć)

  • (kliknij, aby powiększyć)Powrót do listy aktualności

do góry ^^Wszystkie prawa zastrzeżone.


strony internetowe Łódź
Google+