strona glowna
gmina Poddebice
urzad
aktualnosci
oferty inwestycyjne
ogloszenia
galeria
mapy
kontakt
linki
 


Pałac będzie jak nowy


   Poddębicki samorząd otrzymał 7 mln zł na rewitalizację kompleksu parkowo-pałacowego w centrum miasta.

   Renesansowy pałac Grudzińskich zostanie gruntownie odrestaurowany, przebudowa czeka także zaniedbany obecnie park i bulwar spacerowy nad Nerem. Powstanie tu tzw. ogród zmysłów, czyli coś w rodzaju eksperymentarium, w którym będzie można doświadczyć różnych bodźców. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych, przyznał je Urząd Marszałkowski w Łodzi.

   - W tym roku chcemy rozpocząć prace – mówi burmistrz Piotr Sęczkowski. – Obejmą one przebudowę układu parku o powierzchni ponad 3,6 ha. Powstaną spacerowe alejki, miejsca do wypoczynku, oświetlenie, pojawią się nowe nasadzenia. Wzdłuż rzeki Ner poprowadzony będzie bulwar pieszo-rowerowy. Odrestaurowany i przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych zostanie także pałac, w którym swoją siedzibę ma dom kultury. Zyska on też nową elewację.

   Najciekawszy jednak ma być ogród zmysłów – jedyne w Polsce takie miejsce, gdzie będzie można doświadczyć różnych, często zaskakujących wrażeń za pomocą zmysłów wzroku, słuchu, smaku czy dotyku. Jest już gotowa koncepcja jego urządzenia i wyposażenia. Władze miasta liczą, że taka atrakcja stanie się sławna i przyciągnie do Poddębic turystów.

   - 7-milionowej dotacji nie wystarczy na zrealizowanie całego zamierzenia, konieczne jest pozyskanie dodatkowych funduszy – twierdzi burmistrz Sęczkowski. – Myślę jednak, że nie będzie z tym problemu, bo w tworzenie ogrodu zmysłów zaangażowały się różne organizacje i ogólnopolskie stowarzyszenia oraz sąsiednie gminy. To dla nas bardzo ważny projekt. Mamy nadzieję, że dzięki niemu Poddębice staną się wyjątkowym miejscem na mapie Polski.

   (Tekst: Jacek Zemła, Express Ilustrowany, 23.02.2010r.)  


  • XVII-wieczny pałac Grudzińskich - perełka architektoniczna Poddębic doczeka się renowacji

  • - Koncepcja ogrodu zmysłów jest już gotowa, wszystko zostało rozplanowane i zaprojektowane ze szczegółami - mówi burmistrz Piotr Sęczkowski

  • Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiegoPowrót do listy aktualności

do góry ^^Wszystkie prawa zastrzeżone.


strony internetowe Łódź
Google+