strona glowna
gmina Poddebice
urzad
aktualnosci
oferty inwestycyjne
ogloszenia
galeria
mapy
kontakt
linki
 


Nad Nerem już wiercą


   12 milionów złotych kosztuje poddębicki odwiert. Połowę kosztów termalnej inwestycji pokryje gmina. Władza nie szczędzi grosza, bo to opłacalny interes.

   Trzynastka okazała się szczęśliwa dla Poddębic, które mocno stawiają na rozwój geotermii. Miasto jest trzynastym, które otrzymało wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wykonanie odwiertu termalnego.

   Za 6 milionów złotych dotacji i drugie tyle z budżetu gminy za trzy, najdalej cztery miesiące nad Nerem ma trysnąć gorąca woda z wnętrza ziemi. Wtedy Uniejowowi pod bokiem wyrośnie potężna konkurencja. W planach wykorzystania przez poddębiczan wody termalnej także jest budowa Aquaparku.

   Zgodnie z opinią geologów, na głębokości 2 km znajdują się niewyczerpane pokłady wody o temperaturze 62 stopni Celsjusza. To podziemne morze ciągnie się od Szczecina aż po Częstochowę.

   - Z radością przyjęliśmy decyzję funduszu, która pozwala nam przeprowadzić tę ważną inwestycję – nie kryje zadowolenia burmistrz Poddębic Piotr Sęczkowski. – To jedno z najtrudniejszych zadań w historii miasta. O tym, że pod Poddębicami są zasoby gorących wód, było już wiadomo od lat 70. minionego wieku. Plany ich wykorzystania również snuto od dawna, jednak zawsze brakowało pieniędzy na odwiert. Teraz wreszcie udało się pozyskać fundusze.  Wyznaczyliśmy już tereny przy stadionie, na których są prowadzone wiercenia. W planie zagospodarowania przestrzennego miasta na realizację inwestycji w oparciu o wody termalne przewidziany jest obszar 18 ha gruntów.

   Nad miastem od kilku dni góruje wysoki na kilkadziesiąt metrów szyb wiertniczy. Metalowa konstrukcja największe wrażenie robi wieczorem, kiedy zostaje podświetlona. Teren budowy budzi zainteresowania poddębiczan. W zdumienie ich wprawia, że pracownicy rozmawiają ze sobą w języku… rumuńskim, choć przetarg na odwiert wygrało warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Wiertniczych i Górniczych.

   - Polska firma kupiła od Rumunów maszynę wiertniczą i korzysta z usług geologów  z tego kraju – tłumaczy burmistrz. – Rumuni uchodzą za najlepszych wiertników w Europie.

   Poddębicki samorząd z własnej kieszeni wysupłać musi kolosalną kwotę 6 mln zł, którą trzeba dołożyć do dotacji z NFOŚiGW. Gospodarze gminy nie szczędzą kasy, bo zdają sobie sprawę, że na gorącej wodzie można zarobić, i to sporo. Uniejów już pokazał, jak to się robi.

   Tkwiące pod powierzchnią ziemi gorące źródła mają zostać wykorzystane do celów leczniczych. Skorzysta na tym przed wszystkim szpital, którego budowę w 1994 roku rozpoczęła gmina, a po reformie administracyjnej kontynuuje powiat. Na bazie wód termalnych możliwe stanie się uruchomienie oddziału balneologicznego. Dzięki temu w Poddębicach będzie można organizować turnusy rehabilitacyjne.

   - Posiadając wody termalne nasz region ma szansę stać się zagłębiem termalnym, nie tylko na skalę kraju – przewiduje Sęczkowski. – Już teraz gmina jest pionierem w wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Miasto może się poszczycić jedną z największych w Polsce instalacją solarną. Działają tu też kotłownie na biomasę, a na rzece Ner funkcjonują elektrownie wodne. 

   Odwiert jest elementem koniecznym do uzbrajania infrastruktury na Euro 2012.  Dzięki niemu możliwa będzie budowa centrum sportowo-rekreacyjnego wraz z hotelem. To zwiększy szansę na utworzenie bazy dla jednej z reprezentacji.

  
   Skąd ta woda

1970-1971 Szukając złóż ropy naftowej i gazu Państwowy Instytut Geologiczny wykonał koło Poddębic odwiert. Stwierdzono istnienie na północ od miasta obszaru wód o temp. 60 stopni C.

2001 W Brukseli odrzucają poddębicki wniosek i odwiertu nie da się zrobić za pieniądze z PHARE. Termalna inwestycja wisi na włosku.

2009 Pieniądze na odwiert przekazuje NFOŚiGW. W sierpniu ogłoszony zostaje przetarg. Wygrywa Przedsiębiorstwo Robót Wiertniczych i Górniczych w Warszawie, które wykona prace za 11,956 mln zł.    

(Krzysztof Kaniecki, Nad Wartą, 30.09-6.10.2009)   

   

  • Burmistrz Piotr Sęczkowski ma już wizualizację term, na które potrzeba około 300 mln zł



Powrót do listy aktualności

do góry ^^



Wszystkie prawa zastrzeżone.


strony internetowe Łódź
Google+