strona glowna
gmina Poddebice
urzad
aktualnosci
oferty inwestycyjne
ogloszenia
galeria
mapy
kontakt
linki
 


Już są w ogródku


   W Poddębicach są gotowi już rozpocząć budowę Ogrodu Zmysłów. Czekają tylko na rozdział unijnych pieniędzy.

   W tym roku mają ruszyć prace przy budowie Ogrodu Zmysłów, który powstanie na bazie Parku Miejskiego w Poddębicach. To nie lada wyzwanie dla 9-tysięcznego miasta. W magistracie liczą, że innowacyjny pomysł z pewnością stanie się atrakcją turystyczną.

   - Na terenie parku przeprowadziliśmy prace pielęgnacyjne z pieniędzy uzyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Teraz pracujemy nad dokumentacją dotycząca zagospodarowania pałacu i parku na co mamy pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie na realizację tych zadań wydaliśmy łącznie już około 900 tys. zł – podlicza burmistrz Poddębic Piotr Sęczkowski.

   Wszystkie działania związane z budową parku gmina Poddębice wykonuje w ramach projektu Kraina bez barier. Ogród Zmysłów zajmie ponad 3,6 ha powierzchni. Ma on pokazać jak wielowymiarowo mogą występować ze sobą wszystkie zmysły. A poprzez odpowiednią aranżację będzie spełniał funkcje terapeutyczne. W Ogrodzie Zmysłów  osoby niewidzące będą mogły się rehabilitować m. in. poprzez odbiór świata zmysłem czucia. Służyć mają temu m. in. kolorowe fontanny, zaopatrzone w czujniki, z których po zbliżeniu tryskać będzie kolorowa ciecz, bądź bańki mydlane. W Ogrodzie Zmysłów będzie też muzykoterapia. Pomogą w tym muzyczne gniazda, czyli wiklinowe siedziska z wbudowanymi głośnikami.

   - To, co robią w Poddębicach, to świetna inicjatywa. Kraina bez barier wykracza nawet poza potrzeby niepełnosprawnych. Może być Mekką dla wszystkich tych, którzy potrzebują różnorodnych form rehabilitacji i zechcą sami bezpośrednio doświadczyć dobrodziejstw zastosowanych w Poddębicach rozwiązań – uważa Barbara Fibich-Ekiel, szefująca Łódzkiemu Sejmikowi Osób Niepełnosprawnych.

   W Poddębicach mają zapał i ambitne plany. Zdaniem burmistrza, już teraz można by ogłaszać przetargi i ruszać z pracami. Wszystko wstrzymuje oczekiwanie na rozdział z unijnej pomocy. 
(Tekst: Wit L. Leśniewicz, Nad Wartą, 21-27.01.2009 r.)
Powrót do listy aktualności

do góry ^^Wszystkie prawa zastrzeżone.


strony internetowe Łódź
Google+