strona glowna
gmina Poddebice
urzad
aktualnosci
oferty inwestycyjne
ogloszenia
galeria
mapy
kontakt
linki
 


Park i błonia w nowym blasku


   Nie do poznania zmienił się kompleks parkowy oraz nabrzeże Neru w Poddębicach. Dzięki gminnej inwestycji na blisko czterohektarowej powierzchni przeprowadzono prace rewitalizacyjne.  

  - Poddębicki park przybiera formę parku zdrojowego. W sąsiadującym z nim szpitalu odbywają się turnusy rehabilitacyjne, dlatego chcemy, aby park służył nie tylko mieszkańcom jako miejsce odpoczynku i rekreacji, ale również kuracjuszom – mówi Burmistrz Piotr Sęczkowski.  

   Z pewnością będzie to także teren atrakcyjny dla turystów, bo drugiego takiego miejsca w regionie próżno szukać. Tuż obok Pijalni Wód Termalnych utworzono Ogród Zmysłów z elementami małej architektury, takimi jak: mur struktu­ralny, kolorowe fontanny, organiczne latarnie, siedziska wstęgowe – chillout speace, ściana wodna, muzyczne gniazda, klawiatura fortepianu, echo studnie, megakalejdoskop, zapachowe siedziska. Całość podzielona jest na pięć stref, odpowiadających zmysłom: wzroku, węchu, słuchu, dotyku i orientacji. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań pokazana została wielowymiarowość wykorzystania ludzkich zmysłów. Teren ogrodzono i zamontowano nowe oświetlenie. Zadanie wykonała firma Skanska.  

   Gotowy jest też bulwar nad Nerem. Na całej jego długości, liczącej ponad kilometr, pojawiło się oświetlenie oraz ławki z towarzyszącą całoroczną roślinnością. 

   Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na otwarcie obiektu. Z uwagi na trwające jeszcze prace w pałacu, które zakończą się w kwietniu 2015 roku, uroczystość tę przewidziano po zakończeniu całej inwestycji.   

   Jednak gminni samorządowcy na początku listopada br. umożliwią mieszkańcom zwiedzanie zrewitalizowanego parku i nabrzeża Neru.  

   Renesans przechodzi zabytkowy pałac. W ramach zadania, prowadzonego przez gdański Ekoinbud, wymienione zostało pokrycie dachowe w części dziewiętnastowiecznej pałacu. Cały budynek zyskał nową elewację, wymieniono okna, wykonano prace konserwatorskie i rzeźbiarskie. Odnowiona została loggia wraz z herbem Wysogotta i zegarem słonecznym.   

   Obecnie trwają prace w środku zabytku, gdzie znajdować się będzie m.in. Dom Pracy Twórczej dla Osób Niepełnosprawnych. Do prac związanych z przystosowaniem budynku dla niepełnosprawnych Gmina otrzymała 50% dotacji. Środki te pozwolą na wykonanie prac w zakresie robót budowlanych w kaplicy i krypcie, gdzie utworzona zostanie Izba Pamięci, wymianie stolarki drzwiowej, instalacji wodnej i c.o., a także budowy wind i podnośników dla niepełnosprawnych.   

  
Wartość prowadzonych na terenie parku i pałacu prac szacowana jest na 15 mln zł. Inwestycja jest finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Regionalnego Centrum Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury oraz budżetu Gminy.  

   Poddębiccy samorządowcy planują już następne przedsięwzięcia. - W ramach kolejnego etapu rewitalizacji miasta chcemy odnowić most paradny na Nerze, który łączyłby park z Zoo Safari w Borysewie. Inwestycja ta z pewnością ożywiłaby tę część Poddębic i stała się kolejną atrakcją regionu – mówi Burmistrz Piotr Sęczkowski.

  • fot. Jakub Kochanowski















  • fot. Magdalena Jaworska

















Powrót do listy aktualności

do góry ^^



Wszystkie prawa zastrzeżone.


strony internetowe Łódź
Google+