strona glowna
gmina Poddebice
urzad
aktualnosci
oferty inwestycyjne
ogloszenia
galeria
mapy
kontakt
linki
 


Poddębice dobrze wyszły na ciepłej wodzie z głębin


   Poddębicka Geotermia na plusie. Rzadko się zdarza, żeby po pierwszym roku funkcjonowania spółka, odpowiedzialna za rozprowadzanie termalnego ciepła, zanotowała dodatni wynik finansowy. Poddębicom to się udało dzięki wyśmienitym parametrom solanki, które powodują małe koszty eksploatacji Term.

   – Wynik ten jest o tyle zaskoczeniem, że sprzedaż ciepła ze względu na rozruch rozpoczęliśmy od lutego 2013 roku, a mimo to udało się zamknąć rok obrachunkowy z zyskiem – nie kryje satysfakcji Anna Karska, prezes Geotermii Poddębice.

   Poddębice mają doskonałe warunki, by uniezależnić się od stale drożejących nośników energii, takich jak węgiel i gaz. Samowypływ na poziomie 116 metrów sześć. na godzinę, temperatura wody wynosząca 72 stopnie oraz niskie zasolenie to niemal książkowe parametry dla ciepłownictwa i rekreacji. Woda po odbiorze ciepła do ogrzewania może być stosowana w rehabilitacji w szpitalu. Jest już wykorzystywana w basenach i od niedawna w pijalni wód termalnych.

  
   Geotermia wyszła na plus

   Sukcesem zakończył się pierwszy rok działalności ciepłowniczej Geotermii Poddębice. Spółka osiągnęła dodatni bilans finansowy 

   Władze miejskiej spółki mają powody do zadowolenia. Poddębicka Geotermia za pierwszy rok działalności osiągnęła dodatni bilans finansowy. 

  
– Wynik ten jest o tyle zaskoczeniem, że sprzedaż ciepła ze względu na rozruch rozpoczęliśmy w lutym 2013 roku, a mimo to udało się zamknąć rok obrachunkowy z zyskiem – nie kryje satysfakcji Anna Karska, prezes Geotermii Poddębice.  

  
– Na dobry początek funkcjonowania firmy miały wpływ również letnie baseny termalne, z których skorzystało ponad 30 tysięcy osób, a także połączona pod koniec listopada ciepłociągiem kotłownia przy ulicy Krasickiego 15 – dodaje wiceprezes spółki Andrzej Peraj. 

  
Z kolei burmistrz Piotr Sęczkowski podkreśla, że w głównej mierze to działania podjęte w celu uzyskania koncesji oraz dofinansowania odwiertu przynoszą wymierne efekty finansowe. 

   – Obawy związane z możliwością braku występowania wód termalnych były ogromne – przypomina gospodarz poddębickiej gminy. – Niektórzy nawet podsyłali nam różdżkarzy, aby wybili nam z głowy pomysł budowy odwiertu termalnego. Kolejne powody do zmartwień nastręczały koszty działalności, w tym amortyzacji i pożyczki, stanowiące uzupełnienie dotacji, zaciągniętej przez spółkę na budowę instalacji. A sygnały z innych zakładów geotermalnych w kraju nie napawały optymizmem. Mimo wielu przeciwności i poniesienia ogromnego wysiłku, krok po kroku zmierzamy do osiągnięcia zakładanych rezultatów. A to dopiero początek. Przed nami wiele zadań inwestycyjnych, związanych z rozwojem geotermii – mówi burmistrz. 

   Poddębice mają doskonałe warunki, by uniezależnić się od stale drożejących nośników energii, takich jak węgiel i gaz. Samowypływ na poziomie 116 metrów sześć. na godzinę, temperatura wody wynosząca 72 stopnie oraz niskie zasolenie to niemal książkowe parametry dla ciepłownictwa i rekreacji. 

   Mało tego, poddębicka solanka termalna po odbiorze ciepła do ogrzewania może być stosowana w rehabilitacji w miejscowym szpitalu. Jest juz wykorzystywana w basenach termalnych oraz od niedawna w pijalni wód termalnych. 

   – Pamiętać należy, że nie osiągnęlibyśmy tego wszystkiego, gdyby nie wsparcie finansowe Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – przypomina burmistrz Piotr Sęczkowski. – Same dotacje wyniosły 14 milionów złotych.

  • Dziennik Łódzki, 08.05.2014r.




Powrót do listy aktualności

do góry ^^



Wszystkie prawa zastrzeżone.


strony internetowe Łódź
Google+