strona glowna
gmina Poddebice
urzad
aktualnosci
oferty inwestycyjne
ogloszenia
galeria
mapy
kontakt
linki
 


Mróz pomaga im w pracy


   Siarczyste mrozy nie tylko nie przeszkodziły w rozpoczęciu prac przy rekultywacji poddębickiego wysypiska śmieci, a nawet są sprzymierzeńcem dla pracowników Ekomelu. Ujemna temperatura sprawia, że z rozgrzebywanej góry odpadów po okolicy nie roznosi się fetor.

  Szpecąca hałda odpadów wkrótce ma zniknąć z panoramy miasta. Choć w planach zagospodarowania terenu zarezerwowano ten fragment Poddębic pod budownictwo jednorodzinne, jednak na pewno nie powstaną tutaj domy. Burmistrz ma bowiem inną, bardziej nowatorską wizję wykorzystania terenu dawnego wysypiska śmieci. Chce przeznaczyć go pod baterie słoneczne, z których energia posłuży do ogrzania mieszkań.

– Te plany są jeszcze melodią przyszłości, ale już musimy myśleć, co dalej począć ze zrekultywowanym składowiskiem – przyznaje burmistrz Piotr Sęczkowski. – Na razie cieszymy się, że na inwestycję, która będzie kosztowała ponad dwa miliony złotych, otrzymaliśmy aż 85 procent dofinansowania z Unii Europejskiej. Gdybyśmy mieli rekultywować wysypisko z własnych pieniędzy, na pewno trwałoby to znacznie dłużej.

   Mieszkańcy nie kryją zadowolenia, że na składowisku wreszcie rozpoczęły się prace. I wcale nie dlatego, że mróz jest ich sprzymierzeńcem.
– Brzydko to wszystko wyglądało – przyznaje 40-letni poddębiczanin. – Lezące wokół papiery i folie roznosił wiatr po okolicy.
– Choć wysypisko zamknięte jest już od kilku lat, ludzie i tak zwozili tutaj nielegalnie różne śmieci – dodaje kolejny mieszkaniec miasta. – Wreszcie zostanie z tym zrobiony porządek.

   Rekultywacja rozpoczęła się od wyrównywania śmieci. Z odpadów usypana zostanie góra o wysokości czterech metrów. Później śmieci przykryje specjalna mata.
– Jest to mata bentonitowa – tłumaczy Tadeusz Stawiszyński, kierownik robót z poddębickiego Ekomelu. – Ułożona w całości mata zabezpieczy na tym terenie przesiąkanie wód opadowych. Deszczówka odprowadzona zostanie specjalnym drenażem do zbiornika odparowującego. To wszystko pozwoli zabezpieczyć teren, który wreszcie stanie się przyjazny dla ludzi, którzy mieszkają w sąsiedztwie wysypiska.

  Zminimalizowanie negatywnego wpływu istniejącego składowiska na środowisko, a tym samym poprawa jego jakości, jest głównym celem projektu, finansowanego w sporej części przez Unię. W wyniku przeprowadzonych prac rekultywacyjnych ograniczony zostanie negatywny wpływ składowiska na powietrze, glebę i wody. Ponadto przywrócone zostaną walory krajobrazowe terenu wokół wysypiska śmieci, co w efekcie przyczyni się do polepszenia standardu życia mieszkańców i zwiększenia możliwości inwestycyjnych.
(Polska Dziennik Łódzki, 09.02.2012r.)





Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego


Powrót do listy aktualności

do góry ^^



Wszystkie prawa zastrzeżone.


strony internetowe Łódź
Google+