strona glowna
gmina Poddebice
urzad
aktualnosci
oferty inwestycyjne
ogloszenia
galeria
mapy
kontakt
linki
 


Potwierdziły się rewelacyjne wyniki wód termalnych w Poddębicach


   Na wykonanie badań potrzeba było czasu. Wydobyta z głębokości 2101 metrów woda została poddana różnorodnym testom.
- Wyniki są zaskakujące i rewelacyjne – mówi dr Piotr Długosz, współtwórca projektu geotermalnego.

  Woda ma 27 tysięcy lat, temperaturę 71 stopni, samowypływ 116 m3/h. Jej szczególnym walorem jest pierwotna czystość i wysoka temperatura. Jako woda naturalnego pochodzenia, może być również udostępniona do spożycia przez ludzi, także w opakowaniach jednostkowych.

  Woda ma charakter wodorowęglanowo-sodowo-wapniowy HCO3-NA-CA. Co bardzo ważne niewielkie zasolenie (455 mg/dm3) powoduje niskie koszty eksploatacyjne, dzięki czemu Geotermia Poddębice ma duże szanse na korzystne wyniki ekonomiczne. Możliwość kąpieli bezpośrednio w wodzie termalnej to jej kolejny atut.

   Wody termalne mogą być wykorzystane w hydroterapii, termoterapii, rehabilitacji, rekreacji, a także energetyce.
– Prowadzone w latach siedemdziesiątych prace poszukiwawcze wskazywały, że w okolicach Poddębic istnieją złoża o niespotykanych właściwościach. Teraźniejsze badania to potwierdziły. Wody o podobnych parametrach znajdują się niedaleko Monachium w miejscowości Erding, gdzie są ogromne baseny termalne. Życzę mieszkańcom regionu poddębickiego, by doczekali się równie wspaniałego kompleksu  – mówi prof. Wojciech Górecki z AGH w Krakowie.

   Bardzo ważnym kierunkiem wykorzystania gorących źródeł jest zastosowanie ich w celach wodolecznictwa.  Walory wody dają możliwość wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych. Będzie je można przeprowadzać w poddębickim szpitalu, gdzie istnieje oddział przystosowany do balneologii. Obecnie opracowywana jest dokumentacja związana z doprowadzeniem wody termalnej do lecznicy. Gmina wiąże duże nadzieje na współpracę z uczelniami medycznymi w celu dalszych badań nad wpływem  właściwości źródeł na zdrowie człowieka.
– Szerokie wykorzystanie podziemnego skarbu daje szansę rozwoju Gminy. Przykłady regionów słowackich, węgierskich czy austriackich pokazują, że to właściwa droga – mówi Burmistrz Poddębic Piotr Sęczkowski.

   Pierwsze opinie korzystających z  wód są optymistyczne. – Moim bliźniakom bardzo się podoba – mówi Sławomir Kobielski. -  Ciepło wody ma znakomity wpływ na witalność i energię dzieci.
- Syn ma kłopoty alergiczne i przez to często nieprzespane noce. Po kąpieli w poddębickich cieplicach śpi jak suseł i czuje się lepiej – twierdzi Piotr Strzelczyk.









Powrót do listy aktualności

do góry ^^



Wszystkie prawa zastrzeżone.


strony internetowe Łódź
Google+